GRY Programy MP3 www.szymon.interblock.pl PROGRAMY Spolszczenia Gry Mp3 Nero, CloneCd, 3DMark 2003, ACDSee, DirectX9, GetRight, KaZaA, Norton AntiVirus, PowerDVD, Sandra 2003, Daemon Tools, FlashGet, LANChat Pro, Zone Alar

 ..:: Epox 8KDA3+ vs. MSI K8N Neo-FSR ::..

Wstęp
Prawie każdy producent płyt głównych ma już w swojej ofercie model przeznaczony dla 64-bitowej platformy. Jedne są lepsze, jedne gorsze. Wybór jest jak na razie dość trudny. Nie do końca poznany rynek powoduje trudności z dokonaniem właściwego wyboru. Test, który mam okazję Wam zaprezentować przedstawia 2 płyty z 754-pinową podstawką. Obie oparte są o ten sam chipset. Obie są podobnie wyposażone. Która z nich jest lepsza? Jak zawsze w moich testach zastanawiać się będziemy, czy warto wydać więcej, jeśli można wydać mniej ;) Odpowiedź dla niektórych jest prosta. Jednak właśnie Ci mogą być zaskoczeni…

 

Wprowadzając na rynek nową wersję chipsetu nForce3 oznaczoną przyrostkiem 250, nVidia wyeliminowała kilka niedociągnięć poprzednika, czyli nForce3 150. Nowa rewizja daje już pełne wsparcie dla HT 800MHz. Niektóre jej wersje nawet 1000MHz (Ultra). Posiada również zintegrowany kontroler SATA z RAID oraz ośmiu portów USB 2.0. Dodatkowo w wersji nForce3 250Gb mamy do czynienia ze zintegrowanym kontrolerem Gigabit Ethernet, co stanowi zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż komunikacja chipsetu z kontrolerem za pomocą magistrali PCI. Jest to ogólnie rzecz biorąc układ znacznie wydajniejszy i dający większe możliwości. Czy producentom testowanych płyt udało się wycisnąć z tego rozwiązania wszystko to, co można było? Przekonamy się niebawem.

Do testów staje dwójka zawodników. 
Epox 8KDA3+. 

oraz MSI K8N Neo-FSR

 

 

Jeszcze przed rozpoczęciem testów wiele osób miało już swojego faworyta. Wiadomo, po znakomitej serii płyt 8RDA3, Epox’a stawia się w czołówce. Wielu z Was zapewne również bez zastanowienia wskazałoby tegoż właśnie producenta jako potencjalnego zwycięzcę. Ale nie przesądzajmy od razu. Przecież MSI nie raz już pokazywało pazury, więc może i tym razem nie obędzie się bez ostrej walki.

 

Wbrew temu, co robię przeważnie, tym razem zacznę od porównania cen.


Dzieło firmy MSI to wydatek ~289PLN. Natomiast za 8KDA3+ zapłacimy o ponad 60% więcej, czyli aż 479PLN. Różnica jak widać jest znaczna. Czy w parze z ceną idzie jakość, stabilność i wyposażenie? Powinno!

Znając już ceny, łatwiej będzie nam ocenić, co każdy z producentów ma nam za te pieniądze do zaoferowania. Ja uważam, że obaj rywale oferują dużo. Byłem mile zaskoczony otwierając oba pudełka. Obecność „czegoś jeszcze” poza płytą główną, CD z oprogramowaniem i ewentualnie instrukcją obsługi daje już na wstępie wrażenie dobrze ulokowanych pieniędzy.


Nie przedłużając… zobaczmy, czym producenci nasz uraczyli;)

Epox 8KDA3+

W estetycznym, czarnym pudełku z rączką otrzymujemy naszego nowego Epox'a. Oprawą graficzną producent zapewne sugeruje nam, że mamy do czynienia z mocnym sprzętem.

Wewnątrz pudełka znajdujemy naprawdę sporo dodatków. Są tu m.in. dobrze wykonane okrągłe kable IDE (giętkie i podatne na układanie), zewnętrzne porty USB na śledziu, taśma FDD (zwykła), estetyczne, szare kable SATA, port COM i port gier na śledziu, a w dodatkowym "Power Pack'u" małe radiatorki oraz śrubokręt!

 

MSI K8N Neo-FSR

Tutaj równeż estetyczne pudełko. Ciekaw jestem tylko, dlaczego 90% producentów na pudełkach umieszcza statki kosmiczne... W środku również czeka na nas sporo dodatków. Okrągłe kable (sztywne i brzydkie, ale są...), kable SATA, zewnętrzne porty USB, "blacha" na porty, instrukcja (bardzo obszerna) oraz zestaw sterowników na CD i dyskietce.

Przejdźmy zatem do omawiania odrobinkę ważniejszych spraw niż np. fakt otrzymania śrubokręta;) Na pierwszy rzut niech pójdzie to, z czym mamy do czynienia na samym początku…


Wygląd i instalacja

Obaj producenci wyszli z zupełnie różnych założeń. MSI zdaje się uwzględniać gusty nowoczesnych maniaków moddingu. K8N Neo jest delikatnie rzecz ujmując… ładna! Może jeszcze nie jest to DFI Lanparty, ale całość prezentuje się naprawdę wytwornie. Czarny laminat to coś, co misie lubią najbardziej.

Radiatory, większe niż dodane do zestawu rywala, już są "zaaplikowane". W czasie pracy były naprawdę ciepłe.

Kolorowo tu. Dodatkowo jest gdzie podpiąć wentylatory (są 4 porty, w tym 1 z regulacją prędkości).

Epox zdaje się wychodzić z założenia iż „nie szata zdobi …płytę”. Czyżby pewność innych zalet tak zadziałała? Tradycyjny zielony (odcień leśny;)) laminat nie przykuwa zbytnio uwagi. Ot, taka sobie zwyczajnie wyglądająca płyta. Żadnych fajerwerków, lecz nie można też niczego zarzucić. Wszystko wygląda elegancko i porządnie. Jak na płytę główną, oczywiście.

Takie rozmieszczenie gniazd zasilania nie jest rozwiązaniem wygodnym... Tym bardziej, że trzeba mieć naprawdę drobne palce, żeby wpiąć jeszcze wtyk wentylatora CPU.

Cztery porty SATA u dołu płyty. Dwa kolejna znajdują się tuż obok gniazda AGP.

Instalacja obu płyt była bardzo prosta. Wprawdzie śrubek montażowych nie otrzymujemy w żadnym z zestawów, jednak takowe dostaliśmy zapewne z obudową. W przypadku Epox’a dołączona blaszka osłaniająca porty wykonana jest trochę dokładniej. Pasuje jak ulał, nie sprawia problemów. W MSI zauważyłem drobne niedociągnięcia. Trzeba było użyć większej siły, aby jakotako dopasować ją do otworu w obudowie. Jest to jedynie drobny szczegół, którego negatywne oddziaływanie można zauważyć jedynie  w ilości czasu potrzebnego do instalacji.

 

Przejdźmy do konkretów. Na początek – BIOS.

BIOS w obu przypadkach jest stosunkowo przejrzysty. Każdy tu chyba prędzej czy później trafi. Zaawansowani użytkownicy  tuż po pierwszym uruchomieniu komputera, początkujące – zapewne kiedyś z ciekawości;) Zobaczmy więc co nas czeka.

Epox 8KDA3+

Zmiana napięcia procesora ma charakter stopniowy, co 0.05V.

Zarządzanie RAID, SATA, itp. nikomu nie sprawi problemu.

MSI K8N Neo FSR

Sterowanie mnożnikiem w zakresie 4-11 co 0.5. Łatwo i przyjemnie ;)

 

Oprogramowanie

Obie płyty dają nam możliwość osiągnięcia szybkiej „gotowości” systemu. Instalacja potrzebnych sterowników zajmuje jedynie kila chwil.

Epox 8KDA3+

Po włożeniu płyty ukazuje się ekran powitalny, w którym możemy wybrać jeden z dwu możliwych sposobów instalacji. Wybranie pierwszego powoduje szybką i bezobsługową instalację wszystkich potrzebnych sterowników i programów. Druga pozwala wybrać nam co dokładnie chcemy, aby znalazło się na naszym dysku. Ja polecam opcję pierwszą. Wszystko przebiega szybko i sprawnie, a co warto zaznaczyć – wystarczy jeden restart komputera. W przypadku instalacji indywidualnej jest on wymagany (a raczej wymuszany) kilkukrotnie.

MSI K8N Neo FSR

Tutaj sprawa wygląda bardzo podobnie. Kilka kliknięć i nasza płyta ma już wszystko to, czego potrzebuje do prawidłowego działania. Ponadto automatycznie instalowany jest zestaw „diagnostyczno-ustawczy”. DigiCell oraz CoreCenter daje nam naprawdę sporo możliwości. Co najciekawsze daje nam dostęp do regulacji czysto „biosowych” opcji z poziomu systemu. To też zmiana napięć, częstotliwości FSB, czy też wł./wył. Cool&Quiet jest teraz dostępna również dla tych, dla których wejście do BIOSU to sport extremalny.

 

Kontrola dźwięku

Osobno warto omówić „udźwiękowienie” naszych rywalek. W obu przypadkach sterowanie właściwościami dźwięku wygląda identycznie. Mamy do czynienia z systemem 7.1, którego brzmieniem możemy w łatwy sposób zarządzać zaraz po kliknięciu na odpowiednią ikonkę na tacce systemowej. Naszym oczom ukazuje się panel kontrolny Realtek’a, z sześcioma zakładkami. Możemy tutaj wybierać spośród wielu pre-ustawień graficznego korektora dźwięku, wielu wcześniej zaprogramowanych efektów dźwiękowych (EAX), możemy zarządzać ustawieniami poszczególnych kanałów, itd. Wszystko jest oznaczone i opisane w taki sposób, żeby żaden, nawet najbardziej początkujący użytkownik, nie miał problemów z dobraniem odpowiadających mu ustawień.


Dźwięki dobiegające z głośników w obu przypadkach brzmią naprawdę dobrze. Jak na zintegrowaną „dźwiękówkę” system tutaj zastosowany zdaje egzamin naprawdę wzorowo. Co do jakości dźwięku zastrzeżenia mogą mieć audiofile z krwi i kości;) Przeciętnemu użytkownikowi wystarczy ona na pewno.


 

Testy

Poza testowanymi płytami w naszym porównaniu wystąpili:

Procesor: AMD Athlon64 3200+

Karta graficzna: Prolink GF FX5200 Ultimate @ 310/600

Pamięć: Kingmax Ex. PC3200

Dyski i napędy: Seagate Barracuda 40GB 7200.2; TEAC DVD-Rom; FDD

Zasilacz: Akasa PaxPower AK-P400FG 400W

 

Nie owijając w bawełnę przejdę od razu do uzyskanych rezultatów. Dla wielu będą zaskoczeniem, ale podobno element zaskoczenia to, co wielu lubi najbardziej.

Wyniki tego testu wskazują 2-5% przewago MSI. Niby niewiele, aczkolwiek walka toczy się o każdy punkt.

W tym wypadku różnica jest prawie identyczna. 5% i ani odrobinę więcej. Jednak nie przesądzajmy jeszcze o ostatecznym wyniku.

Różnice w testach pamięci są znikome. Dodatkowo na fakt ten ma niestety to, iż w teście wzięły udział moje starszawe już i nienajlepsze pamięci. W przypadku pamięci  "wyczynowych" można by spodziewać się znacznie lepszych wartości.

 

Jak widać dobra płyta główna ucieszy również graczy. Nie są to porażające różnice, jednak dla znacznego grona maniaków liczy się każde dodatkowe 0.5 fps.

Czy tego się wszyscy spodziewali? Wątpie. Miłe zaskoczenie zafundowane nam przez MSI jest o tyle milsze, że już wiemy, że cena jest zachęcająca...

Overclocking

Tutaj jedynie pokrótce zaznaczę parę rzeczy. Nie miałem niestety możliwości (czasowych i sprzętowych), aby dogłębnie zająć się wyciskaniem siódmych potów z testowanych konfiguracji. Ograniczyłem się jedynie do sprawdzenia maksymalnej stabilnej wartości FSB dla standardowego mnożnika (x11) przy nie zmienionym napięciu procesora. Obie płyty osiągnęły wartości mniejsze od spodziewanych. Najprawdopodobniej to wina  moich lichych pamięci:)


Obie płyty "wstają" przy wartości 230x11, jednak z uruchomieniem systemu przy tych wartościach było bardzo dużo problemu. Ostatecznie MSI pokonało Epox'a o 4MHz uruchamiając system i działając na ustawionych 227x11.


Nie brałbym tego wyniku jednak jako przewagi płyty MSI... Wiele jest źródeł informujących wręcz o biciu rekordów na 8KDA3+. Równie wiele informuje o mizernej podkręcalności K8N Neo.

Warto tu jednak zaznaczyć, iż zupełny laik w dziedzinie OC znajdzie w K8N Neo-FSR mały powód do radości. Otóż w omawianym wcześniej panelu sterującym wystarczy wcisnąć "AUTO", aby wartość FSB ustaliła się automatycznie do wartości stabilnej. Wygląda to tak, że wartość zmienia się o 1MHz aż do wstrzymania systemu, po czym następuje Reset komputera. Ostatnia stabilna wartość zostaje zapisana.

 

Stabilność

No i tutaj przychodzi rozczarowanie. Podczas gdy Epox 8KDA3+ jest jak skała, MSI K8N Neo-FSR ma w tej dziedzinie poważne problemy... Podczas normalnej pracy, przy standardowych ustawieniach nagły reset komputera był dla mnie po prostu szokujący. Zdarzył się raz, ale o ten cały jeden raz za dużo. Przy "podkręconych" ustawieniach takie zdarzenia miały miejsce jeszcze kilka razy. Po takich wynikach testów, nagły zimny prysznic był zupełnie niepotrzebny. Szkoda, że tak dobrze zapowiadający się produkt zawiódł w tak ważnej kwestii. Dodatkowo podczas wytężonej pracy płyta MSI... skwierczy! Słyszałem o takich przypadkach, lecz doznanie tego na żywo było czymś naprawdę dziwnym... No i nieprzyjemnym, gdyż dźwięk ów wcale nie był cichy.

Podsumowanie

Cóż... trudno jest mi jednoznacznie wskazać zwycięzcę. Chyba mimo wyników testów skłaniałbym się ku produktowi Epox'a. Może przez to, że twardy i stabilny jak skała, może dlatego, że jest... przewidywalny. Trudno jednym zdaniem to określić. W stosunku MSI K8N mam mieszane. Początkowy entuzjazm został skutecznie zgaszony.  Zapewne znajdą się fani i jednej i drugiej płyty. Wybór jest trudny przede wszystkim ze względu na koszty. Wprawdzie Epox obdarowuje nas dodatkowym wyposażeniem, ale jego cena przewyższa o 60% też nieźle wyposażonego rywala. Za to mniej stabilnego... No właśnie. "Tanie mięso psy jedzą..." czy "Tania płyta jest dobra, bo jest dobra i tania"... które przysłowie jest Ci bliższe w tym przypadku?
 

Epox 8KDA3+

Plusy:
+ stabilność

+ liczne wyposażenie dodatkowe

+ wysoka jakość wykonania powyższego wyposażenia

+ jakość i obsługa zintegrowanego dźwięku

+ funkcje

+ wszystkie zalety chipsetu nForce3 250GB


Minusy:
- cena

- "zwykły" wygląd

MSI K8N Neo-FSR

Plusy:
+ wszystkie zalety chipsetu nForce3 250GB

+ stosunek wydajność/cena

+ cena

+ jakość i obsługa zintegrowanego dźwięku

+ funkcje

+ oprogramowanie sterujące


Minusy:

- stabilność

- jakość dodatkowego wyposażenia

- "nieprzewidywalność"

- głośna praca (skwierczenie)

Autor: Andrzej "Saiha" Federowicz-Szary


 

Sprzęt do testów dostarczyła firma 4speed.pl z Wrocławia
ul. Poniatowskiego 7d
50-326 Wrocław
tel.
+71 79 15 925
fax +71 79 15 927

e-mail: info@4speed.pl